Skip navigation

A tölgyilonca kártétele

A tölgyilonca kártétele (2016.10.16.)

A tömegszaporodás – szakszóval gradáció – a lombkárosító lepkefajok életében természetes jelenség. Bizonyos időközönként a hernyók nagy mennyiségben lepik el a környék erdeinek fáit. Egyes fajok, mint a tölgyilonca csak egy-egy tápnövényre specializálódnak. […] A tömegszaporodás rövid ideig tart. Az egy növényre specializálódott fajok esetében ugyanis hamar elfogy a táplálék, és a populáció összeomlik, a hernyók elpusztulnak. A tölgyilonca kártétele ellen védekezni a kitinszintézist* gátló szer permetezésével lehetne, az erdész szakemberek azonban több okból is a permetezés mellőzése mellett döntöttek. Egyrészt a rendelkezésre álló vegyszer nem szelektív, azaz egyéb lepkefajok hernyóit is elpusztította volna. Másrészt nagy területen a fák koronáját csak légi úton lehetett volna permetezni, ami a lakott terület közelsége miatt komoly kockázatot jelentett volna. Emellett a vegyszeres irtás csak csökkenteni tudta volna a hernyók létszámát, teljesen kiirtani lehetetlen lett volna őket, így a költséges beavatkozás csak a gradáció elhúzódását vonta volna maga után. Permetezés nélkül a hernyóinvázió 2-3 hét alatt lezajlik.

*kitin: a rovarok testét borító páncél legfontosabb anyaga

kép

Feleletválasztós teszt

Kérdés

A fejlődési alakok közül melyekre hatott volna elsősorban a kitinszintézist gátló permet?

Answers

lárva

kifejlett lepke

báb

pete

Visszajelzés

Kérdés

A leírás alapján melyik grafikon mutatná a hernyórágás mértékét permetezéssel, illetve anélkül? A folytonos vonal a természetes, a pontozott vonal a permetezett állapotot mutatja.

grafikon

A lefutás jellegének megfelelő grafikon betűjelét válaszd ki!

Answers

A

B

C

D

Visszajelzés

Igaz-Hamis kérdés

Döntsd el az alábbi állításokról, hogy igazak vagy hamisak!

Kérdés 1

A rovarok életében a kitin fontos szerepet játszik a mozgásban, a táplálkozásban és a légzésben.

Kérdés 2

A permetezést gazdasági okokból azért kerülték, mert a költséges beavatkozás csak a gradáció elhúzódását vonta volna maga után.

Kérdés 3

A permetezést egészségügyi okokból azért kerülték, mert a fák koronáját csak légi úton lehetett volna permetezni, ami a lakott terület közelsége miatt komoly kockázatot jelentett volna.

Kérdés 4

A permetezést természetvédelmi okokból azért kerülték, mert a rendelkezésre álló vegyszer szelektív, azaz más lepkefajok hernyóit is elpusztította volna.

Kérdés 5

A tölgyfák tömegnövekedése részben a keletkező glükóz felhalmozódásából származik. A glükózmolekulák összekapcsolódásával aztán keményítő és cellulóz képződik a tölgy szervezetében.

Kérdés 6

Asztalközösség ökológiai kapcsolat jellemzi a tölgyilonca és a benne élő egysejtűek kölcsönhatását.