Skip navigation

Egyezmények Riótól Kyotóig

Egyezmények Riótól Kyotóig (2005.10.28.)

„Az utóbbi harminc évben a Kárpát-medencében több mint fél fokkal emelkedett az átlaghőmérséklet. A felmelegedés kedvezőtlen egészségügyi és természeti hatásai már érzékelhetőek.

A globális klímaváltozással átfogóan elsőként a Környezet és Fejlődés Világbizottsága 1987-ben publikált a „Közös Jövőnk” jelentése foglalkozott. Ebben az éghajlat átalakulásáért az üvegházhatású gázok (szén-dioxid, metán, dinitrogén-oxid stb.) növekvő kibocsátását okolták.

Az ENSZ 1992. évi Riói Környezetvédelmi Világkonferenciáján elfogadták, és később ratifikálták a jogilag kötelező „Keretegyezmény a klímaváltozásról” című dokumentumot. Konkrét vállalások és határidők azonban hiányoztak az egyezményből.

Öt évvel később, 1997-ben Kyotóban jegyzőkönyvben rögzítették, hogy a fejlett országok elkötelezik magukat az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentésére. A fejlődő országokra ilyen vállalás nem vonatkozott. A Kiotói Jegyzőkönyv – főként az USA tartózkodása miatt – a mai napig jogilag nem lépett érvénybe.

Az Európai Unió azonban vállalta, hogy ettől függetlenül teljesíti az előírásokat. Magyarország az 1987–88-as évekhez viszonyítva hat százalék emissziócsökkentést* vállalt; a jelenlegi nettó kibocsátások – bár lassan növekednek – jóval e szint alatt vannak, elsősorban a nehézipar leépülése miatt.”

Szilágyi A. János / Magyar Hírlap 2004, július

*Emisszió= kibocsátás

Igaz-Hamis kérdés

Tanulmányozd át figyelmesen a szöveget, majd döntsd el az alábbi állításokról, hogy igazak vagy hamisak!

Kérdés 1

A konkrét vállalások és határidők hiánya, ami kifogásolható az 1992-ben elfogadott „Riói Egyezményben”.

Kérdés 2

A CO2 szerepe az üvegházhatásban az, hogy a földfelszínről kisugárzó kis hullámhosszú sugarakat elnyeli, majd (részben) visszasugározza.

Kérdés 3

Létezett üvegházhatás az ipari forradalom előtt is, mert üvegházhatású gázok akkor is voltak a légkörben.

Kérdés 4

Hazánkban az egyik legjelentősebb CO2 kibocsátó a rendszerváltás (1989) előtt a mezőgazdaság volt.

Kérdés 5

A kőszén, földgáz, kőolaj olyan anyagok, melyek elégetéséből származik a napjainkban kibocsátott CO2.

Kérdés 6

A nehézipar jelenleg a legjelentősebb levegőszennyező tényező Magyarországon.

Kérdés 7

A megújuló energiák, atomenergia, geotermikus energia  alkalmazása nem növelné a CO2 terhelést.

Kérdés 8

Energiatakarékosság, tömegközlekedés használata, racionális fűtés és villanyhasználat, életmódváltás. Ezekkel tudja csökkenteni egy mai magyar család a levegő szén-dioxid terhelését.