Skip navigation

„Minő kérdés, hát nálatok nem így van? ”

„Minő kérdés, hát nálatok nem így van? ” (2008.05.16.)

TUDÓS
De hát nézzük meg a muzeumot.
Páratlan az egész mai világon,
Az ősvilág kihalt állatjai
Valódi példányokban állnak itt,
Mind jól kitömve. – Ezrenként lakoztak
Apáink közt, míg barbárok valának –
….. Ez a puszták királya.

ÁDÁM
Az oroszlány -
Ím, itt a tigris, itt a fürge őz,
Mi állat él tehát még a világon?

TUDÓS
Minő kérdés, hát nálatok nem így van?
Él, ami hasznos, és mit ekkorig
A tudomány pótolni nem tudott:
A disznó és a birka, de korántse
Olyan hiányosan már, mint minőnek
A kontár természet megalkotá:
Az élő zsír, ez hús- s gyapjútömeg,
Mely, mint a lombik, céljainkra szolgál.

Madách: Az ember tragédiája. Tizenkettedik szín (részlet)

Madách Falanszter-jelenetének Tudósa ijesztő jövőképet tár elénk. E kietlen világban a Föld állat- és növényvilága a korábbinak csak töredéke. A fajok gyorsuló ütemű pusztulása ma Madách jóslatához hasonlóan zajlik.

Igaz-Hamis kérdés

Döntsd el az alábbi állításokról, hogy igazak vagy hamisak!

Kérdés 1

Az őshonos fajok pusztulásában szerepet játszik a termőhelyek felosztása és az idegen fajok betelepítése, mint emberi tényező.

Kérdés 2

A Tudós szerint a „kontár természet” a fajokat „hiányosan alkotá meg”. Szétválasztó szelekcióval érte el a történelmi korok embere, hogy a korábban rövid szőrű birka „gyapjútömeg” legyen.

Kérdés 3

„Mely, mint a lombik, céljainkra szolgál.” – az állat-és növényfajok nemesítésében ma új módszerek terjednek: megjelentek a genetikailag módosított (génkezelt, genetikailag manipulált) fajok. A fő különbség, hogy a szelekció a természetes úton létrejött változatok közül válogat, míg a genetikai manipuláció célzott változásokat idéz elő.

Kérdés 4

A genetikailag módosított növényfajokat többnyire klónozással szaporítják. Ez ivarsejtből fölnevelt új egyedeket jelent.

Kérdés 5

A klónozás az ivaros szaporításhoz képest jóval alacsonyabb értéken tartja a faj genetikai sokféleségét (változatosságát). Ez hasznos lehet abból a szempontból, hogy az egyedek mind hordoznak valamely előnyös tulajdonságot.

Kérdés 6

A klónozás az ivaros szaporításhoz képest jóval alacsonyabb értéken tartja a faj genetikai sokféleségét (változatosságát). Ez káros lehet abból a szempontból, hogy a változó körülményekhez kevésbé tud alkalmazkodni a populáció.

Kérdés 7

„Él, ami hasznos.” A biológiai sokféleség őrzése ma a természetvédelem kiemelt célja. Szemben Madách Tudósának véleményével – a sok fajból álló életközösségek megőrzése gyakorlati szempontból is hasznosabb, mint ha minden területen klónozott élőlényeket tenyésztenénk, mert az életközösség egésze fontos szerepet játszhat.