Skip navigation

Természet és ember

Természet és ember (2014.10.22.)

A fotón látható két fénykép a Fővárosi Állat- és Növénykertben percenként mutatja az emberiség létszámát és a Föld állatfajainak számát.

természet és ember

Az emberiség éves gyarapodási rátájának átlaga jelenleg valamivel több, mint 1%. (A gyarapodási ráta a százalékban kifejezett évenkénti növekedés mértéke.)

Az emberi faj létszámnövekedésének egyik oka a születéskor várható átlagos élettartam növekedése, részben az antibiotikumok, részben a védőoltások jóvoltából.

Magyarország népessége – szemben az emberiség létszámával – fogyatkozik. A sok tényező közt az egyik ok a lakosság kedvezőtlen egészségi állapota.

A jobb oldali kijelzőn a fajok száma kb. percenként eggyel csökken.

Az orvostudomány fejlődése mellett az emberiség létszámnövekedésének másik előidézője a mezőgazdaság termelésének fokozódása a gépesítés és kémiai eljárások elterjedése miatt. Allen Pfeiffer 2004-ben megjelent „Fosszilis olajat eszünk” című cikkében az USA mezőgazdaságát elemzi. Eszerint egy átlagos amerikai egy évi táplálékában 1512 liter kőolajat „eszik meg”, azaz ennyit kell fölhasználni táplálékának előállításához a következő megoszlásban: 31% a műtrágya előállításához, 19% a mezőgazdasági gépek működtetéséhez, 16% anyagmozgatáshoz, 13% öntözéshez, 8% az állatok fölneveléséhez (a takarmányt nem számítva), 5% a termények szárításához és 5% a növényvédő szerek előállításához szükséges.

Igaz-Hamis kérdés

Olvasd el figyelmesen a fenti szöveget, majd döntsd el az alábbi állításokról, hogy igazak vagy hamisak!

Kérdés 1

A kijelző adatait figyelembe véve kb. 70 millió fővel fog gyarapodni az emberiség létszáma az ezt követő évben.

Kérdés 2

Az antibiotikumok  baktériumok által termelt, gombákat pusztító, szaporodásukat gátló anyagok, ill. az abból készült gyógyszerek, így a gombák által okozott fertőző betegségek mértékét csökkentik.

Kérdés 3

A védőoltásokkal valamilyen fertőző betegség kórokozójának antigénjét tartalmazó anyagokat jutatnak be a szervezetbe, aktiválva ezzel azok immunrendszerét. A beoltott személy így immunis lesz az adott antigént hordozó kórokozójával szemben.

Kérdés 4

A dohányzás növeli a magas vérnyomás, érelmeszesedés, szív- és érrendszeri betegségek, tüdő- és gégerák kockázatát.

Kérdés 5

A helyi termelés felhasználásával, elősegítésével a távolról való szállítás helyett mérsékelni lehetne a kőolajszármazékok megfogyatkozása után várható krízis mértékét!

Kérdés 6

A növényvédő szerek használata nem befolyásolja a kőolajszármazékok megfogyatkozása után várható népesedési probléma mértékét.

Kérdés 7

Az emberiség létszámnövekedése és az általunk alkalmazott technika azért vezethetett a fajgazdagság csökkenéséhez, mert az élőhelyek beszűkültek az ültetvények, városok, ipari területek, autópályák létesítése miatt.

Kérdés 8

Tájidegen fajok betelepítése, behurcolása után ezek kiszorítják az őshonos fajok egy részét, ezért ez a fajgazdagság csökkenéséhez vezet.

Kérdés 9

Fennmaradásunk szempontjából azért fontos a természeti sokféleség, mert az állat- és növényfajokból sokféle gyógyszert nyerhetünk.

Kérdés 10

Fennmaradásunk szempontjából azért fontos a természeti sokféleség, mert az állat- és növényfajok esetleg fölhasználhatók lesznek nemesítés céljából.