Skip navigation

Túlélni a nyarat!

Túlélni a nyarat! (2011.05.11.)

A forró, száraz mediterrán nyarat elviselő állatok egy csoportját jellemzi az alább idézett szöveg.

A kabóca életének első négy évét lárva alakjában a föld alatt tölti, és a növények gyökerével táplálkozik. Nyár derekán, az utolsó vedlés után a kifejlett rovar azonnal előbújik. Ettől kezdve a fák törzsébe döfködött, hosszú szipókájával szürcsöli a finom, édes nedveket. Más, kevésbé jól felszerelt rovarok a kabóca rátermettségének veszik hasznát. Miközben iszik, hangyák, darazsak, legyek gyülekeznek köréje, és felszippantanak minden parányi cseppet, ami kicsurran a fa sebéből. A földigiliszta mélyen lefúrja magát a földbe, és összegömbölyödik pirinyó üregében, ahol még nyoma maradt a nedvességnek. […] A hüllők ellenben élvezik a nyarat, a kiszáradás veszélye számukra nem jelent fenyegetést. A testük működéséhez szükséges hő egy részét képesek közvetlenül a környezetből fölvenni, nem a táplálék földolgozása útján, mint az emlősállatok.

D. Attenborough: Az első édenkert című könyve alapján

Feleletválasztós teszt

Kérdés

„Miközben iszik, hangyák, darazsak, legyek gyülekeznek köréje” – milyen populációs kölcsönhatás alakul ki e rovarok és a kabócák között a fent jellemzett helyzetben, ha feltételezzük, hogy a kabócák számára e kapcsolat nem okoz hátrányt?

Answers

antibiózis

kommenzalizmus

szimbiózis

predáció

agresszió

Visszajelzés

Igaz-Hamis kérdés

Döntsd el az alábbi állításokról, hogy igazak vagy hamisak!

Kérdés 1

A kabócák fejlődése teljes átalakulás.

Kérdés 2

Azért vedlenek a rovarok, mert a kültakarójuk nem tud tágulni.

Kérdés 3

A földigiliszta azért húzódik vissza a talaj mélyebb rétegeibe nyáron, mert a bőrizmtömlő nyálkás felületén keresztül lélegzik, így annak kiszáradása végzetes lenne számára.

Kérdés 4

A kabóca és a fa közötti populációs kölcsönhatás herbivória.