Skip navigation

Veszélyes szerek

Veszélyes szerek (2007.05.17.)

Egy növényvédőszer (peszticid) élővilágra gyakorolt hatását vizsgálták a következő kísérletben. A kísérleti terület talaját peszticiddel itatták át, majd folyamatosan mérték a vegyület talajban kimutatható százalékos arányát, a talaj térfogategységében megszámolható ragadozó férgek és ugróvillások számát. Az ugróvillások apró talajlakó rovarok, a kísérletben szereplő férgek fő táplálékai. (A vizsgálat kezdetekor a talajban mért peszticidmennyiséget tekintjük 100%-nak).

ábrák

Igaz-Hamis kérdés

A grafikon tanulmányozása után döntsd el az alábbi állításokról, hogy igazak vagy hamisak!

Kérdés 1

A férgek a peszticid mérgező hatása miatt erősen megritkultak az X időpontig.

Kérdés 2

Az ugróvillások természetes fogyasztó hiányában elszaporodtak az X és Y időpont között.

Kérdés 3

A szer alkalmazása teljesen veszélytelen, feltéve, ha csak az Y időpont után fogyasztunk a vegyszerrel kezelt zöldségből. A bomlástermékek már nem veszélyesek.

Gyógyszerekről és növényvédőszerekről szól az alábbi szövegrészlet is.

A thalidomid nevű vegyület … 1957-ben jelent meg a piacon CONTERGAN néven, majd 1961-ig alkalmazták 40-nél több országban (Magyarországon nem!) a legkülönbözőbb termékneveken. Nem mérgező nyugtatónak tartották, amelyet várandós anyák részére különösen ajánlottak. … A terhesség 35-49. napján szedett szer azonban a magzatok 20-25%- ának speciális fejlődési rendellenességet okozott, mely főként a végtagok és a fülkagyló hiányát vagy csonkulását, valamint a szem- és arcizmok, a szív, bél és húgyhólyag rendellenes fejlődését váltotta ki. Több mint tízezer beteg újszülött született, 40%-uk nem élte meg az első évet. A thalidomid az állatkísérletekben (tesztekben) használt állatokon nem váltott ki fejlődési zavarokat, csupán a majomembriók hasonló érzékenysége volt utólag megállapítható. … A szert betiltották és a gyártó cég 100 millió márka kártérítést fizetett az érintett családoknak. (Az életben maradt csecsemők azóta fölnőttek, gyakran egymás közt házasodtak, ám a tünetek szerencsére nem jelentek meg utódaikban.) … A captan nevű gombaölőszer közeli rokona a thalidomid hatóanyagnak. A captan ma Magyarországon szabadforgalmú növényvédő szer, emberen valószínűleg rákkeltő, állatokon immunmoduláns* hatású. Egéren, patkányon és majmon nem okozott fejlődési rendellenességet, nyúl, kutya és fürj esetében viszont igen. (…) A banán és a földieper igen kedvelt gyümölcsök. … A Costa Rica-i banánültetvényeken dolgozó férfiak közül kétezer vált meddővé, s gyanújuk az ültetvényeken használt különféle növényvédő szerek felé fordult. Tény, hogy 1993-ban a Kanadába érkező banánszállítmányok 37%-a captan-maradványt tartalmazott. … Nálunk is ezeket a hatóanyagokat használják, s mi tagadás, én még sohasem láttam kimutatást arról, hogy mit eszünk meg banán vagy földieper ürügyén.

Darvas Béla: Virágot Oikosnak c. könyve alapján

*immunmoduláns = az immunrendszer működését megváltoztató, gyengítő

Igaz-Hamis kérdés

A szöveg elolvasása után döntsd el az alábbi állításokról, hogy igazak vagy hamisak!

Kérdés 1

A thalidomidot – szörnyű hatásai ellenére – nem tartják mutagén (mutációkeltő) vegyületnek, mert a beteg emberek házasságából nem született beteg gyermek.

Kérdés 2

A terhesség teljes időszakában azonos érzékenységű a magzat szervezete.

Kérdés 3

A tanulsága a thalidomiddal és a captannal végzett állatkísérleteknek, hogy többféle állaton is ki kell próbálni egy szer hatását alkalmazása előtt.

Kérdés 4

Egy vegyület használata estében rizikónak (kockázati tényezőnek) nevezzük azt, hogy az anyag biztosan okoz káros hatást.

Kérdés 5

Azért lehetett nehéz dolga a Costa Rica-i munkások jogi képviselőjének, mert sokféle peszticidet alkalmaztak, és nehéz bizonyítani, hogy éppen a captan okozta a meddőséget.

Kérdés 6

Vegyszermentes növényvédelemre jó módszer például az ellenálló fajták nemesítése.